"Kiedy ulepszysz teraźniejszość,

wszystko co po niej nastąpi

również stanie się lepsze. "


Paulo Coelhoczwartek, 11 października 2007

GAVAGAI - Szlachetność

www.gavagai.pl
SZLACHETNOSC
Nic nie jest wieczne, oprócz miłości i ideałów. Jest i dobro i jest zło, a ci, którzy wierzą w dobro, muszą powstać i zostać policzeni.

Strzeż się, bowiem złe czyny wydają cię w ręce złych ludzi. Człowieczeństwo bowiem nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć. Brama do świątyni Prawdy i Dobra jest niska. Wejdą tam tylko ci, którzy schylą głowę. Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej, niż przyrzekł. Wie, że większym jest grzechem ślubować, niż ślubowania nie dotrzymać. Jego słowa są zawsze prawdziwe, a jego czyn wyprzedza zawsze to co mówi. To nie przysięga sprawia, że wierzymy człowiekowi, ale człowiek, że wierzymy przysiędze. Złych lub pospolitych ludzi pozyskasz najprędzej darami, ale szlachetnych pozyskasz najprędzej szlachetnością. Zaufanie jest czymś tak pięknym, że nawet największy oszust odczuwa pewien szacunek dla tego, kto go nim obdarza. Pięknych i czystych ciał jest wiele, pięknych i czystych dusz tak mało, że zaledwie wystarczają na podtrzymanie wiary w ich istnienie. Szlachetne rzeczy, szlachetni ludzie, nie noszą swych racji na dłoni. Nie wiąż się nigdy z człowiekiem, dla którego środkiem jest to, co tobie celem. Unikaj ludzi, którym trzeba kłamać.
Niż przyjaciel nieszczery, co słodkie ma lico,
Lepszy jest wróg zaciekły z odkrytą przyłbicą.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo piękne , mądre i wyważone słowa. Czytając prawie płakać mi się chciało ....ale to może dlatego że straciłem (nie wiem dlaczego ?? )moją najlepszą i jedyną taką przyjaciółkę jaką miałem.Była mi jak siostra. Coś się zaczyna i coś się kończy. Brawo za tekst.